Administration - Educational Programs

Instructional Divisions and Departments

Business Education Division

Carola Smith - Acting Dean

Department Chairperson
Accounting Cornelia Alsheimer
Business Administration/Real Estate Bonnie Chavez
Computer Applications and Office Management Jennifer Robinson
Computer Information Systems Esther Frankel
Finance, International Business Julie Brown
Marketing Julie Brown
Professional Development Studies Vacant

Cosmetology Academy

Melissa Moreno - Interim Vice President, School of Extended Learning

Department Chairperson
Cosmetology Michelle Puailoa

English Division

Priscilla Mora, Dean

Department Chairperson
English Barbara Bell
English Skills Margaret Prothero

Fine Arts Division—Humanities

Priscilla Mora, Dean

Department Chairperson
Art Christopher Ulivo
Music John Clark
Theatre Arts Patricia Frank/Katie Laris

Fine Arts Division—Media Arts

Priscilla Mora, Dean

Department Chairperson
Film and Media Studies Nicolas Maestu
Film and Television Production Curtis Bieber
Graphic Design and Photography Seantel Sanders
Journalism Patricia Stark
Multimedia Arts and Tehnology Michael Gallegos/Alejandra Jarabo

Health/Human Services Division

Alan Price, Dean

Department Chairperson
Addictive Disorders Counseling Gordon Coburn
Allied Health/CNA Michelle Lehne
Allied Health/EMT Michelle Lehne
Allied Health/Nursing Lab Michelle Lehne
Early Childhood Education Julie Smith
Education Julie Smith
Health Information Technology/Cancer Information Management Shawna Sweeney
Medical Imaging Sciences/DMS Bruce Oda
Registered (ADN) Nursing Michelle Gottwald
School of Justice Studies Anne Redding
Vocational Nursing Rosette Strandberg

Mathematics Division

Jens-Uwe Kuhn, Dean

Department Chairperson
Mathematics Jared Hersh
Mathematics 1-4 Bronwen Moore

Modern Languages/English as Second Language Division

Jens-Uwe Kuhn, Dean

Department Chairperson
English as a Second Language Robin Goodnough
School of Modern Languages Francisco Rodriguez

Physical Education Division

Kenley Neufeld, Dean

Department Chairperson
Life Fitness Center Ellen O'Connor
Physical Education, Health Education and Recreation Kathleen O'Connor

Sciences Division

Jens-Uwe Kuhn, Dean

Department Chairperson
Biological Sciences Adam Green
Chemistry Raeanne Napoleon
Computer Science Salmaun Masooman
Earth and Planetary Sciences/Geography Michael Robinson
Engineering Nicholas Arnold
Environmental Studies Adam Green
Physics Michael Young

Social Science Division

Priscilla Mora, Dean

Department Chairperson
American Ethnic Studies Thomas Carrasco
Communication Sarah Hock
History David Elliott
Middle East Studies Manou Eskandari
Philosophy Marc Bobro
Political Science/Economics/Global Studies Manou Eskandari
Psychology Joshua Ramirez
Sociology/Anthropology Phyllisa Eisentraut

Technologies Division

Alan Price, Dean

Department Chairperson
Automotive Service and Technology Russell Granger
Computer Network Engineering Angel Cardenas
Construction Technology Armando Arias del Cid
Drafting/CAD/Interior Design Armando Arias del Cid
Environmental Horticulture Michael Gonella
Marine Diving Technologies Geoff Thielst
School of Culinary Arts adn Hotel Mgmt Randall Bublitz
Water Science Cathy Taylor, Coordinator

Noncredit Programs

Melissa Moreno - Interim Vice President, School of Extended Learning
Andrew Harper - Executive Director, School of Extended Learning
Jeanette Chian Brooks - Associate Director, School of Extended Learning
Kendall Harris - Associate Director, School of Extended Learning

  • Adult Basic Education
  • Adult High School/GED
  • Basic Skills
  • Business and Computer Applications
  • Career Skills Institute
  • Community Education Center
  • English as a Second Language (ESL)
  • Green Gardener
  • Health and Human Services
  • Parent Child Workshops/Parent Education
  • Professional Development Center
  • Short Term Vocational Training
  • Student Support Services
  • Technologies
  • Media Arts and Design
  • Workforce Preparation

Student Support Services

Christopher Johnson, Associate Dean 

Associated Student Government Christopher Johnson, Associate Dean
California Work Opportunity and Responsibility to Children (CalWORKs) Paloma Arnold, Director
Cooperative Agencies Resources for Education (CARE) Paloma Arnold, Director
Disabled Student Programs and Services (DSPS) Jana Garnett, Director
Extended Opportunity Programs and Services (EOPS) Paloma Arnold, Director
Student Health and Wellness Laura Fariss, Director
Student Housing Christopher Johnson, Associate Dean
Student Life Christopher Johnson, Associate Dean
Veterans Services Kyle Rasmussen, Coordinator

Melissa Moreno, Interim VP, School of Extended Learning

Dual Enrollment Programs Claudia Johnson, Director
Middle College Melissa Moreno, Interim VP
Professional Development Center Melissa Moreno, Interim VP

Kenley Neufeld, Dean

Admissions & Records Michael Medel, Director
Articulation/IGETC and CSU GE Certification Laura Castro, Articulation Officer
Distance Education Kenley Neufeld, Dean
Faculty Professional Development Kenley Neufeld, Dean
Faculty Resource Center Elizabeth Imhof/David Wong, Co-Directors
Financial Aid/Student Scholarships/Federal Work Study Saul Quiroz, Director
Instructional Technology David Wong, Director
Library Elizabeth Bowman, Director
Scheduling Office Kenley Neufeld, Dean
Transcript Evaluation/Prerequisite Challenge Office Michael Medel, Director

 Arturo Rodriguez, Dean

Academic Counseling Center Sabrina Barajas/Christy Grant, Co-chairs
Academic/Progress, Probation-Disqualification Arturo Rodriguez, Dean
Career Center Christopher Phillips, Director
Degree Evaluation/Certification Office Arturo Rodriguez, Dean
Enrollment and Retention Services Vanessa Pelton, Director
Foster Care and Kinship/Independent Living Judy Osterhage, Director
Guardian Scholars Program Judy Osterhage, Director
Personal Development Arturo Rodriguez, Dean
Scholastic Standards Arturo Rodriguez, Chair
Student Discipline Arturo Rodriguez, Dean
Student Grievances Arturo Rodriguez, Dean
Student Success and Support Committee Arturo Rodriguez, Dean/Chair
Transfer Academy Angela Warren, Coordinator/Counselor
Transfer Achievement Program Kathie Adams, Coordinator/Counselor
Transfer Center Kathie Adams, Director/Counselor

Priscilla Mora, Dean

Assessment Center Sara Volle, Coordinator
The Channels Newspaper Patricia Stark, Faculty Adviser
College Achievement Program (CAP) Jody Millward
Honors Program Melanie Eckford-Prossor, Director
iPATH General Education Transfer Program Tina Kistler, Director
Learning Resources Center Barb Freeman, Supervisor
Learning Support Services Vandana Gavaskar, Director

Alan Price, Dean

Orfalea Early Learning Center Elisabeth Rizo, Director

 Carola Smith, Acting Dean

Entrepreneurship Program Julie Samson, Director
International Student Services Program Carola Smith, Senior Director
Study Abroad Carola Smith, Senior Director

Jens-Uwe Kuhn, Dean

Center for Sustainability Adam Green, Coordinator
MESA Program Virginia Estrella, Coordinator
STEM Transfer Program Adolfo Corral, Coordinator